Transport w przemyśle kosmetycznym

Transport kosmetyczny jest tą dziedziną, w której bardzo restrykcyjnie podchodzi się do zakresu działań spedycyjnych oraz do ochrony przewożonych materiałów. Wynika to z faktu, iż kosmetyki, podobnie jak środki farmakologiczne, są wrażliwe na oddziaływanie czynników atmosferycznych oraz na skoki temperatury. Dlatego też transport powyższych środków to nie tylko przewożenie materiałów w określone miejsca, ale i właściwy sposób przechowywania.

Jedną z możliwości transportowania kosmetyków jest ich samochodowa wysyłka na paletach. W taki osób kosmetyki są przewożone, a w razie potrzeby oraz przechowywane w określonych warunkach temperatury i wilgotności przewidzianych przez nadawcę przesyłki. Transport w przemyśle kosmetycznym jest opisany w rozporządzeniu 1223/2009, które reguluje warunki produkcji oraz spedycji materiałów kosmetycznych. Jest to znacząca pomoc dla przewoźników, stowarzyszeń członkowskich. Jeżeli jednak podmiot prawny będzie miał wątpliwości, w każdej chwili można sprawdzić rozporządzenia Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej, dotyczące warunków przechowywania i spedycji środków wrażliwych.

Przygotowanie właściwej drogi transportu jest kluczowym rozwiązaniem, umożliwiającym w końcowym etapie sprawne przekazanie kosmetyku do rąk konsumenta. Pierwszym ważnym elementem jest wybór kanału dystrybucji, czyli określenie docelowego miejsca transportu. Następnym krokiem jest przekazanie dyspozycji firmie zewnętrznej, zajmującej się transportem. Jak czasem niestety bywa, do transportu kosmetyków angażuje się firmy kurierskie, które oferują szybki transport w korzystnej cenie, co jednak niejednokrotnie idzie w parze z niewłaściwymi warunkami transportu kosmetyków. Wpływa to na właściwości produktu, jest wygląd oraz zapach. Dlatego najlepszy rozwiązaniem są wykwalifikowane firmy transportowe do przewozu kosmetyków, których działania są zgodne z wytycznymi, jakie narzucane są przewoźnikom zarówno artykułów drogeryjnych, jak i leków.