Dyspozytor 24/7

Dyspozytor 24/7 to nikt inny, jak osoba pośrednicząca między firmą transportową o wszystkim innymi ogniwami współpracującymi z nią w zakresie przewozu materiałów oraz zamawianiu usług. Do podstawowych obowiązków dyspozytora należy organizacja oraz nadzorowanie transportu, współpraca z obecnymi klientami firmy oraz pozyskiwanie nowych klientów, przygotowywanie ofert dla klientów oraz nadzorowanie zleceń. Dyspozytor transportu to również osoba, która sprawnie działa na giełdzie transportowej, zatem śledząca nowości na rynku oraz optymalizująca działania firmy skierowane do odbiorców w celu przygotowania jak najatrakcyjniejszej oferty.  Kontrola dokumentów przewozowych, rozliczenie zleceń transportowych, jak również stała relacja z podwykonawcami to priorytety pracy dyspozytora.

Praca w charakterze 24/7 oznacza, iż pracownik musi być gotowy do pracy na rzecz firmy przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. Zatem jakie cechy charakteru musi mieć taka osoba? Przede wszystkim takie stanowisko wymaga bardzo dobrej organizacji swojej pracy oraz umiejętności pracy w grupie. Po drugie- znajomość języków na poziomie bardzo dobrym to cecha, której szukają pracodawcy u przyszłego pracownika. Samodzielność działania, odporność na sytuacje stresowe, komunikatywność oraz umiejętność negocjacji to kolejne wymagane cechy dyspozytora. Jednak to wszystko może okazać się niewystarczające, jeżeli nie będziemy mogli poświecić się swojej pracy w każdej chwili, nieważne, czy jest to dzień powszedni, czy świąteczny.

Dyspozytor to, zatem osoba, która w największym stopniu odpowiada za przygotowanie transportu oraz zabezpieczeniu warunków optymalnych dla każdego towaru. Musi on, zatem posiadać specjalistyczną wiedzę dotyczącą przechowywania oraz transportu materiałów niebezpiecznych, kosmetycznych i farmakologicznych, materiałów o skróconej trwałości. Tak samo ważne jest dostosowanie środka transportu, który zoptymalizuje koszty transportu, nie generując dodatkowych strat przestrzeni ładunkowej czy nadmiernego spalania przy większej masie środka transportu.